Verovatno ste već čuli o veštačkoj inteligenciji (AI – eng. Artificial Intelligence), ali šta to zapravo znači? AI je grana računarstva koja se bavi razvojem pametnih mašina sposobnih za učenje i reagovanje na svoje okruženje. Zaboravite odmah Švarcenegera, Terminatore i holivudske scenarije – najčešće vrste AI koje se koriste danas su usko-specijalizovane veštačke inteligencije (eng. Narrow AI) namenjene za obavljanje specifičnih, konkrenot definisanih zadataka. Možete je sebi predstaviti kao super-algoritam koji može da analizira ogromne količine podataka, identifikuje obrasce ponavljanja i donosi odluke brže i preciznije nego što to rade ljudi.
A kako sve ovo, cela AI čarolija utiče na svet osiguranja? Pa, spremite se za putovanje u budućnost, jer vas čeka tamo prava revolucija! A ta budćnost je već ovde, danas!
AI transformiše sve procese osiguranja
Tradicionalno, proces osiguranja podrazumeva puno dosadnih (često i vrlo nepotrebnih) formulara, čekanja i ponekad frustrirajuće komunikacije sa službenicima osiguranja (znate ono “Fali ti još jedan papir!”). AI sve to menja. A kako se sve menja probaćemo sa nekoliko primera na koje veštačka inteligencija redefiniše proces osiguranja:
- Brži i precizniji underwriting (procena rizika): U underwriting procesu, osiguravajuće kuće ocenjuju rizik potencijalnog klijenta pre nego što mu ponude polisu. Ranije se ovo radilo uglavnom na osnovu ograničenih podataka i ljudske procene. AI algoritmi, već danas, mogu da analiziraju ogromne količine podataka – od demografije i istorije vožnje do senzorskih podataka pametnih kuća – kako bi se stvorila kompletnija slika i ponudile premije prilagođene pojedinačnom klijentu.
- Detekcija prevara: Prevare osiguranja su ozbiljan problem koji podiže cenu polisa za sve. AI može da pomogne u identifikovanju sumnjivih zahteva za naknadu štete analiziranjem slika i tekstualnih podatke kako bi se pronašle nepravilnosti. Na primer, AI može da uoči nesklad između fotografija štete vozila i vremenskih prognoza za lokaciju tog dana, što bi moglo da ukaže na lažnu prijavu štete nastale tokom vremenske nepogode (padavine, tuča/grad/led).
- Personalizovane polise: AI algoritmi mogu da analiziraju vaše potrebe i navike kako bi vam ponudili osiguranje koje stvarno odgovara vašim potrebama. Vozite pažljivo? Možda možete da očekujete popust na neko od auto osiguranja (kasko i/ili AO). Instalirali ste pametni alarm u kući? Vaše osiguranje imovine bi moglo biti niže.
- Chatbotovi za spas svih nas: Rekli smo zbogom čekanju na telefonu! Chatbotovi koji funkcionišu na bazi veštačke inteligencije (AI) mogu da pruže podršku klijentima 24/7, odgovaraju na jednostavna pitanja i čak pomognu u prijavljivanju štete. Zamislite da vam chatbot pomogne da prijavite štetu nastalu na vikendici dok ste još na mestu štetnog događaja, bez da idete nazada do grada, jurite osiguranje ili agenta, a sve to uz pomoć slika i automatizovanih šablona i formulara.
- Proaktivna prevencija: AI može da se koristi za analizu podataka o rizicima i identifikaciju potencijalnih problema pre nego što se i dogode. Na primer, senzor u pametnoj kući može da otkrije nenormalno visoke temperature i upozori vlasnika kuće na potencijalni požar. Ili, senzor u automobilu analizira podataka o vožnji kako bi pružio korisne sugestije za bezbednije putovanje. AI takođe može da analizira vremenske prognoze i upozorava poljoprivrednike na potencijalne štete od poplava ili oluje kako bi mogli na vreme da preduzmu mere zaštite. Imate sve ove senzore? Povezani sete sa osiguranjem? Pa i polisa će biti jeftinija…
AI u akciji: primeri iz stvarnog života
Teorija je super, ali pogledajmo kako AI već danas utiče na različite oblasti osiguranja:
- Auto osiguranje: Telematičko osiguranje bazirano na ponašanju koristi podatke o vožnji prikupljene putem telematičkih uređaja ili aplikacija za pametne telefone kako bi se nudili popusti vozačima koji bezbednije voze. Ovo ohrabruje, daje dodatni podsticaij vozačima za bezbedniju vožnje i potencijalno može smanjiti ukupnu stopu nezgoda. Zamišlite tinejdžera vozača koji dobija popust na osnovu svoje odgovornog vožnje, što ga čini odgovornijim na putu. On je dobio popust a uygred je i naučio da se odgovorno ponašanje isplati. Inače, ako vas zanima telematika, možemo u nekom od narednih tekstova malo više pisati o ovoj zanimljivoj temi.
- Osiguranje imovine: Pametni kućni uređaji mogu se integrirati sa vašom polisom osiguranja. Detektori curenja i pametni ventili za vodu povezani sa vašim sistemom baziranom na AI mogu automatski zatvoriti dovod vode u slučaju curenja, minimizirajući potencijalnu štetu. Ovaj proaktivni pristup može vam ne samo uštedeti novac za popravke već i sprečiti velike glavobolje. A ne znam da li treba da naglasim, i jeftinija polisa.
- Zdravstveno osiguranje: AI se istražuje za analizu medicinskih kartona i podataka sa nošivih uređaja kako bi se predvideli potencijalni zdravstveni rizici. Rano otkrivanje zdravstvenih problema može dovesti do preventivnih mera i boljih ishoda lečenja. To bi moglo značiti niže troškove zdravstvene zaštite i za pojedince i za osiguravajuće kuće. Ovo je i dalje veoma kontraverzno pitanje u svetu osiguranja i van njega koje ćemo obraditi u nekom od sledećih tekstova kada budemo pisali o etičkoj primeni AI.
- Životno osiguranje: AI može da analizira velike skupove podataka kako bi se racionalizovao proces prijave za životno osiguranje. Analizirajući faktore kao što su istorija zdravlja i izbor životnog stila, AI može potencijalno ubrzati odobrenja i čak ponuditi personalizovane opcije pokrića.
Budućnost osiguranja sa AI
Iako AI nudi uzbudljive mogućnosti, važno je zapamtiti da je to alat, a ne zamena za ljudsku ekspertizu. Ljudski faktor će uvek biti ključan u oblastima kao što su procena štete i kompleksna procena rizika. Međutim, AI osiguravajućim kućama omogućava da rade efikasnije, personalizuju ponude i, konačno, pruže bolju zaštitu svojim klijentima. Kako se AI nastavlja ubrzano razvijati, možemo očekivati još više inovativnih aplikacija koje će osiguranje učiniti lakšim i mnogo prijatnijim iskustvom za sve.